poniedziałek, 11 marca 2013

Nadchodzi czas mikrosieci

Od kilku lat żywo dyskutujemy na temat inteligentnych sieci. Wciąż jeszcze – przy dzisiejszym zaawansowaniu technologicznym – nazwa ta używana jest nieco na wyrost, jednak mamy wiele przykładów wdrażania co ciekawszych rozwiązań. najlepszym z nich – i najbliżej nas – jest chyba Gotlandia, która dzięki położeniu i warunkom klimatycznym pozyskuje ogromną ilość energii z farm wiatrowych. Szacuje się, że w tym roku będzie to 40 proc. całkowitego zużycia. Tam właśnie, pod patronatem Szwedzkiej Agencji Energetycznej, ruszył projekt, który jest spółką joint venture firm ABB, Vattenfall, Gotlands Energi AB, szwedzkiego National Grid i Telvent oraz Royal Institute of Technology. Plan przewiduje objęcie siecią około 30 zakładów przemysłowych i 2 tysiące gospodarstw domowych. W wybranym obszarze znajduje się farma wiatrowa, co pozwoli stworzyć mikrosieć z prawdziwego zdarzenia.
I tu dochodzimy do sedna sprawy. Nie do końca oswoiliśmy się jeszcze z samym pojęciem „sieci inteligentnych” a już w jej ramach pojawiają się nowe technologie, nowe nazwy i nowe wyzwania. Myślę tu właśnie o „mikrosieci”.

Idealny partner

Liberalizacja rynku energii, jakiej jesteśmy świadkami nie tylko w Polsce, ale w ciągu minionych kilkunastu lat w całej Europie, przynosi nieoczekiwane procesy technologiczne. Jednym z efektów uwalniania rynku energii są nowe, coraz bardziej świadome, potrzeby użytkowników, którzy coraz chętniej chcą być nie tylko odbiorcami, ale również aktywnymi uczestnikami rynku. Szansę na to dają im właśnie mikrosieci.
Pierwotnie idea polegała na częściowym uniezależnieniu się od kaprysów głównego systemu energetycznego, wykorzystując dynamicznie rozwijające się źródła energii odnawialnej. Szybko okazało się,jednak, że może to być... niezły biznes.
Oczywiście wydzielenie i uniezależnienie części sieci elektroenergetycznej wymaga zainstalowania wielu urządzeń i systemów, dzięki którym microgrid będzie w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem. Firma ABB, jako jedna z niewielu na świecie, jest w stanie zaoferować niemal wszystkie konieczne produkty i technologie. Poza tym, ma bardzo zaawansowany konsulting w tym zakresie. Czyni to ze spółki idealnego partnera do współpracy.
Co ciekawe skala inwestycji nie ma znaczenia. Wydzieloną sieć można stworzyć nawet w jednym budynku podłączając generator wiatrowy i niewielki magazyn energii.

Czekamy na ustawy

W Polsce rynek mikrosieci powstaje powoli, ale to zainteresowanie już widać. Dobrze to wróży rozwojowi rynku. Oczywiście wszyscy czekamy na nowe ustawy energetyczne, które zdecydowanie powinny rozjaśnić sytuację prawną i wesprzeć rozwój rynku energii. Myślę, że ich wejście w życie będzie dla wielu podmiotów momentem przełomowym, dzięki czemu rozpoczną się konkretne inwestycje. Zainteresowanych tematem zapraszam do zapoznania się z publikacjami w kwartalniku Dzisiaj (nr 3/2012, str. 10), gdzie kwestiom związanym z mikrosieciami poświęcamy bardzo dużo miejsca. Polecam także najnowszy numer naszego wydawnictwa, w którym można znaleźć temat pokrewny, choć znacznie szerszy – dotyczący inteligentnych miast. Mówi się o tym jeszcze niewiele, ale bez wątpienia to czekająca nas przyszłość. Potraktujemy więc tę publikację, jako przyczynek do poważniejszej dyskusji, którą z przyjemnością podejmę.


Rafał Płatek - ekspert ABB w obszarze inteligentnych sieci, w tym również mikrosieci.