wtorek, 23 lipca 2013

DevDay '13: 12 prelegentów, 2 ścieżki, 1 dzień

Już niecałe dwa miesiące pozostały do kolejnej edycji DevDay, konferencji dla programistów, sponsorowanej przez ABB. Każda kolejna edycja przyciągała coraz większą liczbę uczestników. W tym roku organizatorzy są równie pewni powtórzenia sukcesu z ubiegłych lat. O tym czego możemy się spodziewać na DevDay 2013 opowiadają Michał Śliwoń i Rafał Legiędź.W tym tygodniu rusza rejestracja na DevDay 2013. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji?
Tegoroczna edycja to będzie ten sam wysoki poziom prelekcji, tak samo dobra okazja, żeby poznać pasjonatów z naszej branży, zaczerpnąć inspiracji i motywacji do jak najlepszego wykonywania naszej niezwykle ciekawej profesji. Chcemy doścignąć wszystkie najlepsze opinie po zeszłorocznej konferencji... i dać jeszcze więcej okazji do świętowania dla naszej społeczności! Dlatego w tym roku zaprosiliśmy 12 prelegentów, a nie 7 jak w zeszłym roku. Nadal mówimy o jednym dniu, ale już teraz myślimy o czymś większym.

W zeszłym roku udało Wam się zgromadzić imponującą grupę prelegentów. Kogo zareklamowalibyście na tegorocznym DevDay'u?
Jeszcze nie wszyscy prelegenci zostali ogłoszeni, ale możemy powiedzieć, że już teraz kilku z nich wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Jak choćby Chuck Norris języka C#, jak mówi się na Jona Skeeta. Jon Skeet pracuje dla firmy Google, ale jest specjalistą języka C#, wymyślonego przez Microsoft. Jon Skeet zasłynął z niesłychanej znajomości tego języka do tego stopnia, że istnieje cała seria żartów w stylu żartów o Chucku Norrisie - właśnie w kontekście tego jak wielkim znawcą C# jest Jon Skeet. Naprawdę nie mogę się doczekać jego wystąpienia. Mamy w zanadrzu jeszcze kilka znanych nazwisk - mamy nadzieję zaskoczyć środowisko w Polsce.

Powiedzcie nam jeszcze raz - dla kogo jest ta impreza i czym się wyróżnia w kalendarzu konferencji developerskich?
DevDay to konferencja programistyczna tworzona przez programistów. Skupiamy specjalistów ze swojej branży. Specjalistów, którzy dla wielu są autorytetami. Czytamy ich książki, blogi, śledzimy ich na twitterze, a dzięki DevDayowi możemy ich posłuchać na żywo, zadać im pytanie, porozmawiać z nimi i czerpać w każdy inny sposób garściami z ich niezwykłej wiedzy. Nie spotkałem się z takim zagęszczeniem światowej sławy prelegentów na żadnej innej konferencji w Polsce.

Jak się zarejestrować, ile to kosztuje, ile jest miejsc, gdzie się odbędzie tegoroczna edycja?
Każdego roku nieco zwiększamy to wydarzenie. W 2011 roku na konferencji mieliśmy 200 uczestników, w zeszłym - 250. W tym roku będziemy w stanie zaprosić ponad 300 osób. Jak co roku konferencja odbędzie się w Krakowie.
Rejestracja rusza tuż tuż, będzie prowadzona przez naszą stronę internetową devday.pl. Wejście na konferencję nie kosztuje nic, ale... trzeba się nieco postarać, jak w przypadku konferencji TEDx, przy formularzu rejestracyjnym, żeby otrzymać od nas wejściówkę. Chcielibyśmy, aby doświadczenie dla uczestnika było jak najbardziej wielowymiarowe. Konferencja to nie tylko sesje, to możliwość poznania specjalistów z branży, możliwość porozmawiania z prelegentami w mniej oficjalnej i szkolnej atmosferze. To cała otoczka do sesji, które będą dostępne w internecie po zakończeniu konferencji.

Skąd bierzecie pomysły na tą imprezę? Jeździcie do "konkurencji", ktoś Wam podpowiada?
Dla mnie historia jest typowym love-story. Zakochałem się w szwedzkiej konferencji ØreDev. Chciałbym umożliwić polskiemu programiście poczucia tego, co ja poczułem będąc za pierwszym razem na tamtej konferencji - tego rodzaju inspiracji i motywacji, która starcza na długie miesiące i sprawia, że kocha się swoją pracę. Z tego typu wspaniałych konferencji czerpiemy na pewno inspirację, a pomysły trzeba wymyślać dopasowując to do polskich realiów.

Dlaczego Centrum Systemów Informatycznych ABB inwestuje w taką imprezę?
To jest nasz wkład w rozwój naszej polskiej społeczności programistycznej. Chcemy być jej znaczącą częścią, DevDay jest, miejmy nadzieję, wyrazem jak bardzo nam na tym zależy.

Profil DevDay na Facebook
Profil DevDay na Twitterze


Rafał Legiędź - Senior Software Developer w łódzkim Centrum Systemów Informatycznych ABB (ISDC)

Michał Śliwoń - Software Developer/Designer w łódzkim Centrum Systemów Informatycznych ABB(ISDC)