środa, 2 maja 2012

Auta elektryczne to nie przyszłość... to teraźniejszość

26 marca swoimi spostrzeżeniami na temat samochodów elektrycznych podzielił się na naszym blogu Dariusz Rycaj. Tym, którzy nie mieli do tej pory okazji zapoznać się z tym tekstem polecam lekturę, bo to niezła lekcja historii elektrycznej motoryzacji. Tak, tak. To nie pomyłka. Te rozwiązania, które wciąż rozpatrujemy w kategoriach przyszłości, mają swoją długą historię.

Jednak nie na historii chciałbym się dzisiaj skupić, ale na teraźniejszości. Dariusz Rycaj pisze w swoim tekście, że „w najbliższych latach będziemy świadkami ogromnych zmian w tej dziedzinie”. I ma rację, tylko zapewne nie spodziewał się, że te „najbliższe lata” przyjdą tak szybko. Bo zmiany następują każdego dnia i każdy dzień przynosi coś nowego i zaskakującego.

Urbino Electric - Fot. Adam Stephan/ Arch. ABB

Na przykład całkiem niedawno na ulicach Poznania pojawił się pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie w pełni elektryczny autobus miejski – Urbino Electric. Realny, jeżdżący i całkowicie funkcjonalny. A podkreślenie „w pełni elektryczny” jest o tyle uzasadnione, że od kilku lat w fabryce Solarisa powstają autobusy hybrydowe, spalinowo-elektryczne.Tak..

Swój udział w tworzeniu tego pojazdu miała również firma ABB, dlatego przyjrzeliśmy mu się bliżej. Zainteresowanych tematem odsyłam do kwietniowego wydania kwartalnika „Dzisiaj”. Oczywiście zaraz po lekturze tekstu Dariusza Rycaja...

Czytaj nowy numer magazynu Dzisiaj w wersji online

Sławomir Dolecki